Komisja Matematyczna

Matematyczne Łamanie Głowy

Matematyczne Łamanie Głowy.


Jest to konkurs szkolny dla Wszystkich uczniów naszej szkoły, złożony z dwóch etapów .
 I etap jest zwykle organizowany na początku października, II etap w listopadzie.
Uczniowie w czasie dwóch godzin rozwiązują zadania o charakterze łamigłówek matematycznych, nie jest w nich konieczna duża wiedza matematyczna a  raczej umiejętność logicznego myślenia. W ostatecznej punktacji każdego etapu o zajętym przez uczniu miejsca decyduje zarówno ilość poprawnych odpowiedzi jak i czas rozwiązania. Patronat nad konkursem sprawują dyrektor Barbara Ciborowska i prof. Paweł Najman.
Osoby zainteresowane tego typu konkursami zachęcamy do udziału w konkursach pozaszkolnych:
1)Rozkosze Łamania Głowy.
Jest to konkurs dwuetapowy.
W pierwszym etapie należy rozwiązać test wielokrotnego wyboru.
Etap drugi rozpoczyna się 45-minutowym wykładem, po którym następuje część konkursowa. Pytania części konkursowej odnoszą się tylko do wysłuchanego wykładu.
Za udział w konkursie trzeba niestety zapłacić. W ubiegłym roku szkolnym 10 zł.
Dokładniejsze informacje oraz testy z ubiegłych lat można znaleźć na stronie –http://www.spinor.stolorz.pl/index.php?okienko=konkursy/rozkosze/index.php

Ponadto zachęcamy do udziału w konkursie-
 2)Międzynarodowe Mistrzostwa w Grach Matematycznych i Logicznych
Organizatorem konkursu jest Politechnika Wrocławska.
Konkurs składa się z trzech etapów w ośmiu kategoriach. Dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych jest to kategoria L1.
Terminy: 
I etap (korespondencyjny) do 22 XII 2010
II etap (półfinał internetowy) 19 III 2011, godz. 14-17
III etap (dwudniowy finał we Wrocławiu) 21-22 V 2011
finał międzynarodowy w Paryżu 26-27 VIII 2011
Wszystkie etapy są podobne. Każda kategoria ma przydzielonych do rozwiązania kilka lub kilkanaście zadań ze wspólnej listy, przy czym zadania dla poszczególnych kategorii częściowo lub całkowicie zazębiają się. Poza pierwszym korespondencyjnym etapem, każdy następny przebiega pod nadzorem i na czas (różny, w zależności od kategorii).
Na każdym etapie zawodnicy otrzymują zestaw 18 zadań uszeregowanych od najłatwiejszych do najtrudniejszych. Numer zadania jest zarazem współczynnikiem określającym stopień trudności zadaniaOcena każdej odpowiedzi do zadania składa się z dwóch liczb. Za prawidłowe i kompletne rozwiązanie, tzn. za rozwiązanie zawierające odpowiedzi na wszystkie pytania stawiane w treści zadania, zawodnik otrzymuje jeden "duży" punkt (jest to pierwszy składnik oceny) oraz pełną wartość współczynnika trudności, czyli "małe" punkty (jest to drugi składnik oceny). W przypadku rozwiązań nieprawidłowych lub niekompletnych pierwszy składnik oceny jest zawsze zerem, a drugi może być niezerowy.
 Po każdym etapie zmniejsza się liczba uczestników kwalifikowanych do kolejnych zmagań.
W konkursie punktowane są tylko odpowiedzi, a nie tok rozumowania. Poza etapem korespondencyjnym nie wolno korzystać z kalkulatorów. Zadania nie wymagają właściwie konkretnej wiedzy matematycznej. Są to raczej łamigłówki z zakresu tzw. matematyki rekreacyjnej, wymagające sprawnych technik rachunkowych, wyobraźni geometrycznej i logicznego myślenia. To właśnie zadania są największym atutem konkursu
Niewątpliwym minusem Mistrzostw jest płatne (i to wcale niesymbolicznie, jak w innych konkursach) uczestnictwo. Z niego finansowane są nagrody oraz wyjazd reprezentacji Polski na Międzynarodowy Finał, który corocznie odbywa się pod koniec sierpnia w Paryżu.

Bliższe informacje :
http://www.matematyka.wroc.pl/konkursylamigloweklogicznych/xxii-mi%C4%99dzynarodowe-mistrzostwa-w-grach-matematycznych-i-logicznych;-vi


 


 

Menu